İPhone 6 S plus ısınma ve pilin çabuk tukenmesi - Bursa Şikayet Ve Öneri Sistemi Hattı
0 oy
126
Telefon Şikayetleri kategorisinde
Bir hafta önce garanti kapsamında telefonumu (iPhone 6 S Plus ) servise götürdüm. Sorunları; ekranda donma, telefonda ve şarj cihazında ısınma, pilin çabuk tükenmesi. Bir hafta sonra ise yalnızca ekran değişikliği ve yazılım güncellemesi yapılıp gönderildi. Sorunlar hala devam etmekte. Hiç memnun kalmadım. Garantim de bitti. Bu firmaya hiç yakıştıramadım. Yeni alacak insanlara tavsiye etmiyorum. Zaten aldığım günden beri sorunluyken bana sıfır telefon göndermeleri gerekirken sorunları çözmeden göndermişler.

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
Spam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya üye olunuz.

2 Cevap

0 oy
(3k puan)
Merhaba Telefonunuz da oluşan sorun şarj entegresi kaynaklı görünüyor. yetkili servisi garanti bitmeye yakın bu tür sorunlar çıkartabiliyorlar. isterseniz tamiri yaparız. 0532 799 1354 bu numaradan ulaşabilirsiniz.
0 oy
İphone 6s Plus telefonlar da nakart arızaları yaşanabiliyor.
Hoş geldiniz, Bursa Şikayet Ve Öneri Sistemi sizlere Şikayet Ve Önerilerinizi diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

İlgili Şikayetler

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sistemimiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. Bursa lıların Şikayet ve önerilerini bu platformdan seslerini duyurabilmeleri amacı ile açılmış ve tamamen ücretsiz ve reklamsız bir Alan sunmayı amaç edinmiş ve hiç bir kar amacı güdmemektedir. Saygılarımla Yönetici.
...